Kraków, 4 marca 2015 – Biotechnologiczna spółka Selvita otwiera pierwsze biuro zagraniczne. Realizuje w ten sposób plany przedstawione w trakcie publicznej oferty akcji przeprowadzonej w grudniu 2014 r. Nowa siedziba zlokalizowana została w największym ośrodku koncentracji firm biotechnologicznych na świecie – w Regionie Bostonu (Greater Boston Area) i będzie odpowiedzialna za wsparcie bieżących projektów realizowanych dla klientów amerykańskich, pozyskanie kolejnych partnerów do projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie onkologii oraz sprzedaż usług.

Selvita posiada obecnie w USA 20 klientów, w tym kilka spośród największych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych na świecie. Przychody spółki z amerykańskiego rynku przekroczyły w ub.r. 10 mln zł, podczas gdy wg danych z początku listopada, backlog Selvity na 2014 r. wynosił 40,1 mln zł.

– Stany Zjednoczone są dla nas strategicznym rynkiem. Region Bostonu natomiast określa się mianem biotechnologicznej Doliny Krzemowej. Obecność na miejscu przybliży nas przede wszystkim do obecnych i potencjalnych klientów amerykańskich, ale równocześnie jest to istotny wzrost prestiżu dla Spółki w skali globalnej. Oczekujemy, że ta inwestycja w jakość obsługi, sprzedaż i ułatwienie rozliczeń dla klientów z USA pozwoli dodatkowo podnieść dynamikę przychodów generowanych na tamtejszym rynku – tłumaczy Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu, współzałożyciel i największy akcjonariusz Selvita S.A. – Roczne wydatki na R&D dużych i średnich amerykańskich firm biotechnologicznych i farmaceutycznych przekraczają 40 mld dol., co stanowi ok. połowę światowych wydatków na ten cel. To najlepsze świadectwo potencjału wzrostu Selvity dzięki bezpośredniej obecności w USA – dodaje.

Okolice Bostonu w stanie Massachusetts są największym regionem koncentracji firm biotechnologicznych na świecie, który w ostatnich latach wyprzedził San Francisco i San Diego. Operacje badawczo-rozwojowe prowadzą tam m.in. Novartis, Pfizer, Merck, Merck Serono, H3 Biomedicine, Felicitex Therapeutics, Biogen-IDEC, Shire, Sanofi-Genzyme, Vertex, Alexion i Agios.

Jednocześnie na miejscu znajduje się niezwykle silna baza naukowa: MIT (Massachusetts Institute of Technology), Harvard University oraz ośrodki medyczne takie jak Dana-Farber Cancer Institute, czy Massachusetts General Hospital, cieszące się międzynarodowym uznaniem w obszarze zarówno leczenia pacjentów onkologicznych, jak i badań prowadzonych nad lekami przeciwnowotworowymi. Swoje siedziby w regionie posiadają również liczne fundusze venture capital, takie jak Third Rock, Healthcare Ventures, Polaris Partners czy Venrock, które nierzadko dysponują własnymi funduszami przekraczającymi poziom miliarda dolarów.

Na potrzeby otwarcia amerykańskiego biura, została zawiązana osobna spółka. W skład jej zarządu wchodzą Paweł Przewięźlikowski – Prezes, Bogusław Sieczkowski – Dyrektor Finansowy, oraz Mateusz Gałuszka – Wiceprezes i Dyrektor ds. Sprzedaży. Kapitał zakładowy spółki wynosi 100 tys. dol.

O Selvicie

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Selvita została założona w 2007 r. Obecnie zatrudnia ponad 225 pracowników, w tym ponad 75 z tytułem doktorskim. W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine, Merck Serono oraz Felicitex Therapeutics. Selvita od 19 grudnia 2014 r. notowana jest na głównym rynku GPW. Wcześniej od 2011 r. akcje Spółki były notowane na rynku NewConnect. Więcej informacji: www.selvita.com

Kontakt dla mediów:

Z ramienia agencji InnerValue
Piotr Książek
+48 501 988 693
pk@innervalue.pl

Z ramienia Selvita S.A.

Natalia Baranowska
+48 784 069 418
natalia.baranowska@selvita.com